Na wyspie, gdzie większość populacji jest greckokatolicka, kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa jest spełnieniem marzeń wielu katolickich par chcących pobrać się w raju. To piękny kościół, którego korzenie sięgają największej bazyliki Cypru IV wieku naszej ery.
Agia Kyriaki Chrysopolitissa: kościół filaru św. Pawła
Agia Kyriaki Chrysopolitissa - również Agia Kyriaki (św. Kyriaki), Panagia Chrysopolitissa (Matka Boża ze Złotego Miasta), kościół filaru św. Pawła i kościół katolicki św. Pawła - to religijny punkt orientacyjny obszaru Kato Pafos w 1980 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To piękny kościół - w odcieniach dębu, umbry i ochry, gdy obserwuje się go z daleka - położony wśród ruin dawnej bizantyjskiej bazyliki, gotyckie miejsce kultu. Jego kolumny używane niegdyś do karania krnąbrnych. Jednym z tych punktów, tuż za murami Agia Kyriaki Chrysopolitissa, jest legendarny filar św. Pawła, uważany za miejsce, w którym rzymski gubernator Sergiusz Paulus ukarał Apostoła za głoszenie chrześcijaństwa na Cyprze.
Niejednolita historia kościoła nie jest niczym niezwykłym, biorąc pod uwagę, że Cypr leżał na skrzyżowaniu wielu kultur i narodów. W czasach starożytnych rządzony przez Asyryjczyków, Persów i Egipcjan, przejęty nawet przez Aleksandra Wielkiego, a następnie objęty rządami rzymskich i bizantyjskich imperiów, najechany przez Arabów był ulubionym przystankiem na drodze krzyżowców, w końcu Cypr utracił wiele swoich świątyń podczas okupacji Ottomańskiej. To cud, że kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa został w tym czasie oszczędzony. Gotycki kościół zbudowany w XIII wieku w pobliżu tego świętego miejsca przeznaczenia został zniszczony. Jego ruiny, trudne do odróżnienia od pozostałości pierwszej bazyliki, stanowią niezwykłe miejsce na spacery i fotografię ślubną.
Konsekrowany budynek, stoi dziś na fundamentach dawnej bazyliki. Został wzniesiony około 1500 roku n. e. na miejscu wcześniejszego kościoła zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1159 roku podczas panowania weneckiego.
Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa jest ulubionym miejscem ślubu anglikańskich i katolickich par. Ceremonie ślubne odbywają się tu regularnie. Budowla może pomieścić do 200 gości.
Więcej klasztorów
Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa, położony nieopodal wsi Panayia, jest jednym z miejsc kultu religijnego w Pafos. Założony w 1152 r., za panowania Manuela I Komenosa z Bizancjum, przez mnicha o imieniu Ignacy, który wszedł w posiadanie ikony Matki Boskiej rzekomo namalowanej przez św. Łukasza Ewangelistę.
Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa szczyci się własną winiarnią
Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa, pisany też jako Chrysoroyiatissa lub Chrysorroyiatissa, to kościelna świątynia poświęcona Matce Bożej Złotego Granatu. Jego historia jest zawiła i cudowna. Niewiele wiadomo o klasztorze aż do wizyty rosyjskiego mnicha Vassiliosa Barskiego, który po przybyciu tu w 1735 r. znalazł skromny kościół z dwoma lub trzema celami i mnichami utrzymującymi to miejsce z pracy rolniczej i hodowli kóz. Był jednak pod wrażeniem lokalizacji klasztoru, w żyznej krainie z orzeźwiającą poranną rosą, cichą i z czystym powietrzem.
Legenda stojąca za fundamentem klasztoru jest piękna. Ikona Maryi Dziewicy przypisana św. Łukaszowi została wrzucona do morza, aby chroniła przed zniszczeniem w Azji Mniejszej w pierwszym okresie bizantyjskiego ikonoklazmu. 15 sierpnia 1152 r. mnich o imieniu Ignacy, który praktykował niedaleko od Moulia, ujrzał na wybrzeżu blask i podążył za światłem w stronę morza. W wodach znalazł obraz św. Łukasza przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę. Później tej samej nocy Ignacy miał sen, w którym anioł Boży polecił mu zbudować kościół ku czci Chrysorojiatissy. Ikona, zamknięta w srebrze i złocie wciąż znajduje się w klasztorze.
Klasztor Panagia Chrysorogiatissa stał się ważnym miejscem pielgrzymek, został wzbogacony o cenne dzieła sztuki oraz bibliotekę pełną wartościowych książek i dokumentów. W 1821 r. Turcy obnażyli klasztor z jego bogactw. Mnisi odbudowali posiadłość, ale nieumyślny pożar w 1967 r. zniszczył bibliotekę, jadalnię i wiele cennych przedmiotów.
Dziś klasztor Panagia Chrysorogiatissa nadal chroni cenne ikony, krzyże, żyrandole weneckie, relikty i dokumenty w swoim muzeum otwartym dla społeczeństwa.
Przyklasztorna winiarnia jest kolejnym wartym uwagi elementem kompleksu. Istnieją dowody na to, że wino było produkowane w glinianych garnkach na terenie klasztoru Panagia Chrysorogiatissa już w 1751 roku. Część obecnego budynku gmachu pochodzi właśnie z tego czasu. W 1984 roku opat Dionysios postanowił ponownie produkować wino w klasztornej winnicy. Klasztor ma około 25 hektarów winnic uprawianych z lokalnych i importowanych odmian winogron. Wytwarzają prawie pięćdziesiąt tysięcy butelek wina rocznie, z planami zwiększenia tej liczby w przyszłości.
Godziny letnie
(Maj - Sierpień)
09:30 - 12:30 / 13:30 - 18:30
Godziny zimowe
(Wrzesień - Kwiecień)
10:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00
Więcej klasztorów
Klasztor Ayios Neophytos został wykuty w skale na wysokości około 450 m, pomiędzy wioskami Tala i Tsada w naturalnej dolinie, około sześciu kilometrów od morza. Założony przez Neophytos the Recluse (1134-1214), ortodoksyjnego mnicha, który dokumentował na piśmie wydarzenia z wczesnych wypraw krzyżowych.
Co sprawia, że Klasztor Ayios Neophytos jest wyjątkowy
Klasztor Ayios Neophytos, pisany również jako Agios Neophytos, jest klasztornym kompleksem poświęconym świętemu Neophytosowi Odludkowi. To najważniejszy tego rodzaju zabytek w Pafos na Cyprze, którego wartość wynika z bogactwa kulturowego, ale także z unikalnych cech architektonicznych łączących naturalną przestrzeń i tę stworzoną przez człowieka.
Neophytos założył swoją pustelnię w małej naturalnej jaskini w 1159 r., którą zamienił w niewielką kaplicę ze skromną komórką, by zapewniała nocleg i schronienie. W 1170 r. Basil Kinnamo, biskup Paphos, przekonał go, by przyjął ucznia, a w następnych latach w jaskini powstała niewielka klasztorna wspólnota.
Aby pomieścić mnichów mieszkających w klasztorze Ayios Neophytos, wykuto w skale więcej pokoi, tworząc Engleistra (lub Enkleistra) z Nartekssem i refektarzem przylegającym do głównej jaskini. W późniejszym okresie przestrzeń powiększyła się o Skevophylakion (Skarbiec), Ayiastyrion, Nowy Syjon i Naos. Z czasem Engleistra zostało ozdobione bezcennymi dziełami sztuki, z których niektóre ulegaja powoljen degradacji z powodu dużego ruchu odwiedzających i innych czynników.
Poza Engleistrą, Katholikon jest inspirowany wenecką bazyliką z XVI wieku. To tutaj odbywają się nabożeństwa religijne w klasztorze Ayios Neophytos.
Engleistra klasztoru Ayios Neophytos jest świadectwem tego, jak wyglądało monastyczne życie XII wieku, w niespokojnej erze wypraw krzyżowych. Elementy klasztorne, w tym freski i zapisy, dodają wartości historycznej i kulturalnej klasztoru. Muzeum, które przechowuje manuskrypty i stare książki religijne, stroje klasztorne, mapy cypryjskie, ceramikę, ikony i inne przedmioty symboliczne, można zwiedzać codziennie, bez względu na to, kiedy przyjedziemy na wyspę. Muzeum przyjmuje gości od 9:00 do 16:00 w zimie lub do 18:00 latem.
Godziny letnie
(Kwiecień - Październik)
09:00 - 13:00 / 14:00 - 18:00
Godziny zimowe
(Listopad - Marzec) 09:00 - 16:00
Wszystko to w komplecie
Wszystko to w komplecie
Leonardo Plaza Cypria Maris
Beach Hotel & Spa
Leonardo Plaza Cypria Maris
Beach Hotel & Spa
Leonardo Laura
Beach & Splash Resort
Leonardo Laura
Beach & Splash Resort
Leonardo Cypria Bay
Leonardo Crystal Cove
Hotel & Spa by the sea
Leonardo Boutique Hotel Larnaca
Leonardo Boutique Hotel Larnaca