Drzewo pistacjowe z gałgankami i kawałkami materiału obwiązane wokół małych gałązek i gałęzi chroni wejście do katakumb Agia Solomoni. Mają być poświęcone, z darami dla żydowskiej męczennicy Agia Solomoni, która był zmuszona obserwować swoich siedmiu synów torturowanych i zabitych przez Epokhanów Antiochusa IV za odmowę zjedzenia wieprzowiny.
Wejście do Kaplicy Siedmiu Śpiących
Uważane za święte w Średniowieczu, katakumby Agia Solomoni nadal otaczają swoich gości wrażeniem tajemnicy. Niektórzy przychodzą tu, aby zawiązywać kawałki materiału na gałęziach drzewek pistacjowych, zacieniających wejście do kaplicy, podczas gdy innych fascynuje legenda siedmiu Machabeuszy, synów Solomoni, żydowskiej męczennicy zmuszonej do oglądania egzekucji jej bliskich z rąk Epifanes Antiochus IV.
Agia Solomoni i jej siedmiu synów, Abim, Antonius, Gurias, Eleazar, Eusebonus, Alimus i Marcellus, byli jednymi z pierwszych na Cyprze, którzy przyjęli chrześcijaństwo. Ich odważne odrzucenie bałwochwalstwa uraziło wielu wierzących okresu hellenistycznego (166 p.n.e.). Opowieść kryjąca się za jaskinią służącą jako rzekome miejsce pochówku Agii Solomoni i siedmiu Machabeuszy, jest dość fascynująca: szukając schronienia przed Rzymianami, Solomonia schroniła się w tej jaskini, tylko po to, aby zostać zamurowaną żywcem. 200 lat później, gdy mieszkańcy otworzyli jaskinię, Solomonia wyszła z niej żywa.
Legendy na bok, dziś Katakumby Agia Solomoni prezentują intrygujący układ, z pięcioma wyciętymi w skale komorami. W jednej z nich płynące źródło daje jeszcze więcej pola dla mitów i przesądów. Chociaż dwunastowieczne malowidła na ścianach kaplicy noszą znak czasu, ich wartość jest niekwestionowana. Wśród gryzmołów na tynku katakumb Agia Solomoni znajdziecie także nazwiska XIII-wiecznych krzyżowców.