Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa, położony nieopodal wsi Panayia, jest jednym z miejsc kultu religijnego w Pafos. Założony w 1152 r., za panowania Manuela I Komenosa z Bizancjum, przez mnicha o imieniu Ignacy, który wszedł w posiadanie ikony Matki Boskiej rzekomo namalowanej przez św. Łukasza Ewangelistę.
Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa szczyci się własną winiarnią
Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa, pisany też jako Chrysoroyiatissa lub Chrysorroyiatissa, to kościelna świątynia poświęcona Matce Bożej Złotego Granatu. Jego historia jest zawiła i cudowna. Niewiele wiadomo o klasztorze aż do wizyty rosyjskiego mnicha Vassiliosa Barskiego, który po przybyciu tu w 1735 r. znalazł skromny kościół z dwoma lub trzema celami i mnichami utrzymującymi to miejsce z pracy rolniczej i hodowli kóz. Był jednak pod wrażeniem lokalizacji klasztoru, w żyznej krainie z orzeźwiającą poranną rosą, cichą i z czystym powietrzem.
Legenda stojąca za fundamentem klasztoru jest piękna. Ikona Maryi Dziewicy przypisana św. Łukaszowi została wrzucona do morza, aby chroniła przed zniszczeniem w Azji Mniejszej w pierwszym okresie bizantyjskiego ikonoklazmu. 15 sierpnia 1152 r. mnich o imieniu Ignacy, który praktykował niedaleko od Moulia, ujrzał na wybrzeżu blask i podążył za światłem w stronę morza. W wodach znalazł obraz św. Łukasza przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę. Później tej samej nocy Ignacy miał sen, w którym anioł Boży polecił mu zbudować kościół ku czci Chrysorojiatissy. Ikona, zamknięta w srebrze i złocie wciąż znajduje się w klasztorze.
Klasztor Panagia Chrysorogiatissa stał się ważnym miejscem pielgrzymek, został wzbogacony o cenne dzieła sztuki oraz bibliotekę pełną wartościowych książek i dokumentów. W 1821 r. Turcy obnażyli klasztor z jego bogactw. Mnisi odbudowali posiadłość, ale nieumyślny pożar w 1967 r. zniszczył bibliotekę, jadalnię i wiele cennych przedmiotów.
Dziś klasztor Panagia Chrysorogiatissa nadal chroni cenne ikony, krzyże, żyrandole weneckie, relikty i dokumenty w swoim muzeum otwartym dla społeczeństwa.
Przyklasztorna winiarnia jest kolejnym wartym uwagi elementem kompleksu. Istnieją dowody na to, że wino było produkowane w glinianych garnkach na terenie klasztoru Panagia Chrysorogiatissa już w 1751 roku. Część obecnego budynku gmachu pochodzi właśnie z tego czasu. W 1984 roku opat Dionysios postanowił ponownie produkować wino w klasztornej winnicy. Klasztor ma około 25 hektarów winnic uprawianych z lokalnych i importowanych odmian winogron. Wytwarzają prawie pięćdziesiąt tysięcy butelek wina rocznie, z planami zwiększenia tej liczby w przyszłości.
Godziny letnie
(Maj - Sierpień)
09:30 - 12:30 / 13:30 - 18:30
Godziny zimowe
(Wrzesień - Kwiecień)
10:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00
Więcej klasztorów